Webquest

Játékos forráselemzés matematikából

A 21. században valószínűleg minden pedagógusnak ismerősen hangzanak azok a szavak, hogy projektpedagógia, gamification, kooperáció vagy éppen probléma alapú tanulás. A Webquest tulajdonképpen értelmezhető ezen módszerek egy keverékének is, mely kihasználja az internet adta lehetőségeket. Lényege az internetes források használatában rejlik, rengeteg kutakodásban, a diákok alkotásában önállóan vagy csoportban.

Ahelyett, hogy a tanulóknak a könyvet kellene olvasniuk vagy a tanár mondana el egy témakört, az internetes forrásokat használják, mely amellett hogy jobban felkeltheti érdeklődésüket, egy fontos 21. századi képesség, a kritikus forráshasználat fejlődésével is jár. Bár az is igaz, hogy a források összeválogatása inkább a tanár feladata itt, de sokkal fontosabb szerepe is van, mint magyarázni egy álmos társaságnak a táblánál. Ilyen például a feladatok megírása és a folyamat során történő motiválás is, a diákok fejlődésének nyomonkövetése, visszajelzés a munkáikról (facilitátori szerep).

Amikor a kooperációról vagy a projektmunkáról van szó elő szokott kerülni az a tévhit, miszerint ezek elsősorban humán tárgyakhoz kapcsolódnak, matematikában nem lehet alkalmazni a módszereket. Pedig szerintem bizonyos esetekben nemcsak hogy lehetséges, de még kifizetődöbb is tud lenni. Az órákon rengeteg különböző diák ül. Van aki a háta közepére sem kívánja a matematikát, de ettől még ugyanúgy meg kell mutatnunk neki, hogy a mi tárgyunkban is találhat számára érdekes és hasznos dolgokat. És ezt nem úgy tesszük meg, hogy sorban lediktáljuk neki az egyes tételeket és definíciókat.

A következő Webquest az Euler-út és Euler-kör létezésével kapcsolatos tételekről készült, a diákoknak 3 fős csoportokban lehetőségük van egy hozzájuk közelebbi szerepet, számunkra érdekesebbnek tartott feladatokat választaniuk, így az inkább humán beállítottságúak Euler életével, a königsbergi hidak problémájával foglalkozhatnak egyénileg (persze csoportos átbeszélés során ők is megszereznék az anyaggal kapcsolatos, általuk is megismerendő fogalmakat, állításokat), de biztosan lesznek akik a feladatokon való gondolkodást, és a kevesebb forrás olvasását preferálják. Kellemes feladatmegoldást hozzá mindenkinek!

Ezen a linken keresztül érhető el: Webquest

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése