2018. december 9., vasárnap

Facebook

Facebook

Számos olyan eset van, hogy sietnünk kell tanárként egy-egy tananyaggal, nem fér bele valami a 45 percbe, kevesebb példára jut idő. Sok esetben azt a megoldást választjuk, hogy akkor házifeladatként feladjuk a diákoknak a maradék részt. Ez a megoldás nem az igazi, mert az amúgy is túlterhelt diákoknak további feladatokat adunk. Mondhatjuk, hogy kidolgozottan elküldjük nekik a további példákat és ha valakinek van kedve akkor gyakorolhat. Ezzel adódik a probléma, hogy túl sok embernek kell elküldenünk dolgokat, nem biztos hogy mindenki rendszeresen nézegeti az email fiókját, stb...

Mi az amit viszont szinte biztosan gyakrabban és szívesebben nézegetnek a diákok, mint bármi mást? Közösségi oldalakat! Gondoljunk csak a legnépszerűbbre, a Facebookra. Hasznos lehet, ha a tanított osztálynak létrehozunk egy facebook csoportot és a tanórához kötődő egyéb anyagokat kipakoljuk oda. Igazából kevésbé tűnik hatékonynak, mint egy google osztályterem vagy egy moodle tanulási felület, de mégis jobbnak gondolom. Egyszerűen mert gyakrabban nézik a diákok, nagyobb valószínűséggel látják a kitett anyagokat, könnyebben reagálhatnak.

Azt hiszem manapság legalább egy facebook osztálycsoport elengedhetetlen, hiszen ez kiváló fórumot ad arra is, hogy osztályfőnökükkel és egymással is interakcióba lépjenek az osztály tagjai.

Még mindig mondhatja valaki azt az érvet, hogy bár kapnak értesítést a csoport bejegyzéseiről a diákok, még mindig lenémíthatják és akkor nem jutottunk egyről kettőre. Nos valóban, de hasznos lehet a facebook egy olyan esetben is, amikor valószínűleg nem némítanák le az értesítéseket: versenyfelkészítés, nyelvvizsga! Ha van egy csoportverseny akkor csinálhat a szaktanár egy Facebook csoportot, és megoszthatja ott az anyagokat a versenyzőkkel, vagy a nyelvtanár egy külön csoportot azoknak a diákoknak, akik érettségi mellett nyelvvizsgát is szeretnének az adott nyelvből, plusz anyagokkal bővítve az ő tudástárukat.

A korábbiakhoz fontos azt is hozzátenni, hogy elég nagy viták folynak arról, érdemes-e egyáltalán a Facebookot bevonni a tanulásba. Mennyire tartozik ez a magánszféránkhoz? Számos kérdés merülhet fel. Bejelölje-e egy tanár a diákját? Visszajelöljön-e? Mit tegyen ha a tanulóról kompromitáló képeket lát kint? (pl.: buliban italozás 14 évesen) Megbüntesse? De hát ez iskolán kívül történt dolog. Minden esetre ezzel kapcsolatban érdemes megnézni ezt a tanárblogos cikket: Facebook és a házirend - tűrt, tiltott, támogatott?

Magam részéről pedig azt mondom, hogy megszokottá vált már a Facebook használat tanár-diák viszonylatban is annyira, hogy ezek már ne okozzanak problémát, én mindenképpen használnám az oktatásban, ha más nem osztályfőnökként.

2018. december 5., szerda

Szófelhő

Szófelhő

Sokszor adódik olyan helyzet, hogy egy témakör legfontosabb fogalmait szeretnénk összefoglalni kis helyen elegánsan, látványosan, és a közöttük lévő kapcsolatokkal sem törődve. Erre alkalmas lehet a szófelhő, egy olyan ábra az adott szavakból, amely rendkívül ízléses megjelenésű és ránézésre leolvashatók a témakör legfontosabb szavai. A blogom utolsó előtti bejegyzéseként nem matematika témával kapcsolatban készítettem ezt a szófelhőt, hanem keretbe foglalva a blog életét, mely a 21. századi kompetenciákkal indult, a 21. századi iskola legfontosabb fogalmairól.

A felhasznált szófelhő készítő alkalmazás: WordArt

Fogalomtérkép (mindmap)

Fogalomtérkép (mindmap)

Sok esetben hasznos, ha a korábban tanult fogalmainkat rendszerezzük, vizualizáljuk a köztük lévő kapcsolatokat. Például erre használható egy fogalomtérkép is. Ilyet nem csak a táblára rajzolhatunk a diákoknak, de már az interneten is számos eszközt találunk, melyek segítségével készíthetünk ábrákat.

Az általam készített fogalomtérkép függvényekkel kapcsolatos. Nem a mély és precíz megértés a cél (például hogy milyen tulajdonságokkal rendelkeznek az egyes függvények), csupán az, hogy jobban átláthassák a rendszert, és megértsék a kapcsolatot valós függvények, végtelen sorozatok és geometriai transzformációk között (első valós számokon, második pozitív egészeken, utóbbi pedig a sík vagy a tér pontjain értelmezett függvény). Arra is szolgál, hogy rendszerezze, hogy az egyes függvénytípusokból milyen függvényekkel találkoztak tanulmányaik során, sőt még az is látható, hogy a mértani sorozat kapcsolatban van a kamatos kamattal, a középpontos tükrözés pedig a pont körüli forgatással. Persze az ábráról nem olvasható le mi ez a kapcsolat, ezért is csak felszínes tudást nyújt, de áttekintő ábrának alkalmas.

Mondanom sem kell, hogy mivel összefoglalja a középiskolában megismert fogalmakat, ezért 12. osztályban, érettségi előtt tudnám elképzelni a használatát.

A felhasznált fogalomtérkép készítő alkalmazás: MindMup2

Pythagorea

Pythagorea

Ha körbenézünk a Google Play Áruházban, akkor számos, a matematika tanulását elősegítő alkalmazást találhatunk melyek még ingyenesek is. Ezek közül számomra az egyik legérdekesebb a Pythagorea nevű, mely tanárok körében is nagy népszerűségnek örvend.

Mint az a nevéből is kitalálható, geometriával kapcsolatos alkalmazásról van szó. Telepítés és megnyitás után különböző témakörök fogadnak minket. Sajnos az egyik hátránya a játéknak, hogy angolul van, ugyanakkor ez előnyként is interpretálható, hiszen segítségével a diákok megismerkedhetnek a geometriai fogalmak angol megfelelőivel.

Miután választottunk egy kategóriát, növekvő sorrendben egyre nehezebb feladatokat kapunk, mellyel azt teszteli a játék, hogy értjük-e az egyes fogalmakat (párhuzamosság, tükrözés, stb...). Bár a témakörök egyszerű feladatokkal indulnak, azt tapasztalhatjuk, hogy vége felé közeledve egyre komplexebb problémákat oldunk meg.

Az alkalmazást személy szerint szorgalmi feladatként használnám a matematika tanításában: például ha 1-1 témakört végigcsinál valaki, akkor jutalmul egy plusz pontot kaphat. Ezzel az lehetne a probléma, hogy a megoldások fent vannak az interneten, így valószínűleg sokan gondolkodás helyett csak kimásolnák azokat. Viszont a feladványok típusa olyan, hogy ha csak lemásol valaki egy megoldást, azzal is sokat tanulhat az adott fogalomról, tehát még így is lenne matematikai tartalma a tevékenységnek, ezért is tartom különlegesnek és jónak ezt az alkalmazást.